W dzisiejszych czasach coraz więcej czasu spędzamy w zamkniętych pomieszczeniach - w pracy, czy w domu. Jednocześnie coraz częściej zwraca się uwagę na poprawienie warunków w nich istniejących. Bez wody człowiek może żyć około tygodnia, bez żywności do 40 dni, natomiast bez powietrza około 5 minut.
Wentylacja ma za zadanie usuwanie z pomieszczeń powstających zanieczyszczeń i zastępowanie ich świeżym powietrzem. Ponadto ma stwarzać odpowiedni klimat dla organizmu człowieka. Dlatego wentylacja budynków mieszkalnych ma nieodzowny wpływ na zdrowie mieszkańców i utrzymanie dobrego stanu technicznego samego budynku. Jest ona również nierozerwalnie zawiązana ze zużyciem energii na ogrzewanie.
W źle wentylowanych pomieszczeniach, mieszkańcy mogą narzekać na bóle głowy, pieczenie oczu, zmęczenie, trudności z koncentracją i inne symptomy związane ze złą jakością powietrza i zanieczyszczeniami. Obserwuje się zwiększoną ilość przypadków astmy, różnego rodzaju alergii oraz infekcji dróg oddechowych. Coraz częściej obserwowane są przypadki rozwoju grzybów pleśniowych powodujących korozję biologiczną elementów konstrukcji budynków.
Człowiek wydziela w ciągu godziny około 20 litrów dwutlenku węgla CO2 oraz inne zapachy. Również stosowane w domach środki czystości, kleje, farby, materiały budowlane wydzielają toksyny dla nas niewidoczne i bardzo często bezzapachowe, a mimo to ujemnie wpływające na zdrowie. Dodatkowo łazienki, pralki, suszarnie powodują wzrost wilgoci. Ta ilość nagromadzonych zanieczyszczeń powoduje, że posiadanie sprawnej wentylacji, to nie luksus, a potrzeba wynikająca z ochrony zdrowia.
Stosowanie nowoczesnych materiałów i rozwiązań spowodowało, że nowe i remontowane budynki są bardzo szczelne, a więc energooszczędne. Dzisiejsze budownictwo dąży do zmniejszenia zapotrzebowania na ogrzewanie. Dlatego stosowane okna i drzwi przepuszczają bardzo mało powietrza, co zmniejsza zużycie energii na cele wentylacji, ale pogarsza jakość powietrza w budynku. Szczelność budynków uniemożliwia poprawne działanie wentylacji grawitacyjnej, która nie działa bez zapewnienia stałego dopływu powietrza. Szczelne okna nie powinny być stosowane w pomieszczeniach z wentylacją naturalną. Efektem tego są skargi mieszkańców na złe samopoczucie. Ratują się oni otwieraniem okien, co powoduje z kolei, że budownictwo z założenia energooszczędne, w praktyce takim nie jest.
Czytaj dalej na temat wentylacji grawitacyjnej i mechanicznej »
* materiał na podstawie artykułu www.wentylacja.com.pl
Oferujemy kompleksowe usługi instalacji systemów wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła. Swoje usługi kierujemy do wszystkich Państwa, którzy pragną mieszkać w komfortowych warunkach przez cały rok, bez względu na pogodę i porę roku...
Kliknij "lubię to" i bądź na bieżąco