W nowo budowanym w Gostyniu parterowym budynku jednorodzinnym została wykonania przez nas instalacja wentylacji mechanicznej w systemie PE-FLEX. Budynek ten posiada 130 m2 powierzchni użytkowej, dlatego system został zaprojektowany na maksymalną wymianę 300 m3 powietrza na godzinę. Rury o średnicy 75 mm zostały poprowadzone pod konstrukcją drewnianą, a następne zostały przykryte grubą warstwą wełny mineralnej. W domu zamontowaliśmy bardzo nowoczesny rekuperator AirPack 300 V polskiej firmy Thessla Green. Oprócz instalacji wentylacyjnej, w mieszkaniu tym zamontowaliśmy również system centralnego odkurzacza wraz z kanadyjskim odkurzaczem Cyclo Vac H215. Urządzenie zostało zamontowane bezpośrednio pod rekuperatorem.
System wentylacji mechanicznej z rekuperacją w domu o powierzchni użytkowej 150 m2 w Poniecu (między Lesznem, a Rawiczem) został wykonany w systemie rozdzielczym PE-FLEX. Ze względu na duże zainteresowanie inwestorów nowymi technologiami, w budynku zostanie zamontowany nowoczesny rekuperator Vort Prometeo HR 400 umożliwiający w pełni automatyczne sterowanie na podstawie odczytów wbudowanych w centralę czujników CO2 i wilgotności. Kanały wentylacyjne zostały rozprowadzone na stropie oraz w przestrzeni poddasza nieużytkowego. Skrzynki rozdzielcze PE-FLEX umieszczone zostały na ścianie jednego z pokoi na piętrze i zostaną obudowane płytami g-k.
Kolejna nasza instalacja wentylacji z rekuperacją wykonana w systemie rozdzielaczowym PE-FLEX. Budynek dwukondygnacyjny (z użytkowym poddaszem) o powierzchni użytkowej 140 m2 zostanie wyposażony docelowo w rekuperator Brink Renovent Excellent. Kanały PE-FLEX o średnicy 75 mm zostały rozprowadzone pod sufitem na parterze (zostaną ukryte pod podwieszanym sufitem wykonanym z płyt g-k) oraz w przestrzeni nieużytkowego poddasza. Wykorzystano dwie skrzynki rozdzielcze umieszczone w kotłowni pod sufitem. Rekuperator zostanie zainstalowany bezpośrednio pod nimi. Podłączony będzie pod czerpnie oraz wyrzutnie ścienną.
Nasza realizacja niedaleko Turku w doskonały sposób pokazuje, że nowoczesne technologie sprawdzają się również w połączeniu z tradycyjnymi rozwiązaniami. Każdy rodzaj budynku wymaga prawidłowej i skutecznej wentylacji. Nie wszyscy z nas zdają sobie z tego sprawę, ale ściany zbudowane ze słomy i gliny cechuje bardzo niski poziom przenikalności cieplnej. Dlatego też budynki tego typu budowane współcześnie w połączeniu z nowoczesnymi rozwiązaniami, oprócz niezaprzeczalnego uroku, posiadają przede wszystkim wysoką klasę energetyczną. Zastosowanie wentylacji z rekuperacją jest w takim przypadku w pełni uzasadnione.
Aby nie zakłócać naturalnej stylizacji wnętrz do instalacji wybraliśmy system rur elastycznych z tworzywa firmy Termokontrol. Rozdzielacze oraz większość kanałów i skrzynek rozprężnych zostały położone na lekkim stropie i zostaną przykryte podłogą. Dwa pokoje na użytkowym poddaszu będą zasilane w nadmuch świeżego powietrze poprzez kratki podłogowe. Ze względu na wykonane wcześniej ogrzewanie podłogowe w łazience na poddaszu, kanały zasilające nawiew w sypialni parteru zostały poprowadzone pod sufitem. Cały system obsługiwany jest przez rekuperator Brink Renovent HR 300. Został on podłączony pod wykonaną wcześniej czerpnię gruntową (GWC).
Wentylacja mechaniczna wykonana za pomocą systemu rozdzielczego PE-FLEX. Ze względu na duża powierzchnię mieszkania (190 m2) zastosowano po dwie skrzynki dla dystrybucji powietrza nawiewnego i wywiewnego (po jednej dla każdej z dwóch kondygnacji). Elastyczne kanały z tworzywa o średnicy 75mm oraz skrzynki rozdzielcze i rozprężne zostały podwieszone pod sufitem zarówno parteru, jak i pierwszego piętra. Zostaną one estetycznie zabudowane płytami G-K. Rekuperator Euro 500 o wydajności 600 m3/h (przy 150 Pa) został zamontowany w piwnicy. Kanały czerpni oraz wyrzutni zostały wykonane ze sztywnych rur Spiro i zaizolowane wełną Rockwool.
System wentylacji mechanicznej wykonany na kanałach elastycznych o małych przekrojach (rury zielone - PE-FLEX, niebieskie - Ventiflex). Przewody wentylacyjne zostały poprowadzone do skrzynek rozprężnych na podłodze poddasza użytkowego (w warstwie izolacji późniejszej posadzki) oraz podwieszone pod belkami stropowymi (nad przyszłym sufitem w warstwie izolacji poddasza użytkowego). Zastosowano płaskie skrzynki rozdzielcze, które również zostaną przykryte posadzką. Skrzynki rozdzielcze oraz skrzynki rozprężne zostały wykonane ze stali nierdzewnej (system PE-FLEX). Rekuperator (Brink Renovent HR 300) zostanie zamontowany w pomieszczeniu gospodarczym na parterze.
Wykonanie wentylacji mechanicznej opartej o system rozdzielczy w domu jednorodzinnym parterowym. Kanały zostały ułożone na stropie nieużytkowego poddasza. W późniejszym etapie zostaną przykryte warstwą 20 cm wełny mineralnej i 20 cm styropianu. Kanały elastyczne z tworzywa z wewnętrzną warstwą przeciwgrzybiczną i bakteriobójczą oraz skrzynki rozprężne zostały wykorzystane z systemu Ventiflex, natomiast skrzynki rozdzielcze z wytłumieniem pochodzą z systemu R-VENT. Przewody czerpni i wyrzutni wykonane zostały ze sztywnych przewodów spiro (dodatkowo ocieplonych 30mm wełny mineralnej). Cała instalacja została podłączona pod rekuperator VORT Prometeo PLUS HR400.
Podłączenie rekuperatora Brink Renovent Excellent do gotowego już systemu wentylacji wykonanego ze sztywnych rur Spiro.
Instalacja wentylacji mechanicznej wykonana w jednopiętrowym domu o powierzchni użytkowej ok. 150m2. System został dostosowany do centrali HR Renovent 300 i oparty został o trzy rodzaje kanałów - sztywne Spiro w pionowych zejściach, elastycznych ocieplanych na nieużytkowym poddaszu oraz sztywnych prostokątnych przystosowanych do zalania w posadzce.
Instalacja wentylacji mechanicznej wykonana w jednopiętrowym domu o powierzchni użytkowej ok. 150m2. System został dostosowany do rekuperatora HR Renovent 400 i oparty został o nowoczesny system rozdzielczy składający się z elastycznych kanałów o średnicy 75 mm z tworzywa firmy Wolf. Umożliwił on rozprowadzenie wentylacji w trudnodostępne miejsca w mieszkaniu.
Instalacja wentylacji mechanicznej wykonana w jednopiętrowym domu o powierzchni użytkowej ok. 150m2. System został dostosowany do rekuperatora Dospel OPTIMAL 400 i oparty został o ocieplone kanały elastyczne orzprowadzone na nieużytkowym poddaszu oraz kanały płaskie z tworzywa do zalania w posadzce.
Instalacja wentylacji mechanicznej wykonana w domu dwurodzinnym w mieszkaniu znajdującym się na parterze. Oparta została o małą centalę Luna 200 firmy Dospel(umieszczoną w garażu) i elastyczne przewody ukryte w podwieszanym suficie w korytarzu.
Kliknij "lubię to" i bądź na bieżąco